מהי ברית המילה ?

מאמר זה פורסם ע"י jimitmos, בקטגוריה רפואה ובריאות, בתאריך .

מאמר זה מדורג 5 כוכבים

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר שתף בגול +

נראה משונה להסביר לקהל דובר עברית מהי ברית המילה, אבל תמיד טוב לחזור למקורות, במיוחד אם זהו הליך אוטומטי שנעשה בישראל. כמעט כל אחד עושה ברית מילה בצורה אוטומטית בארץ, הסטטיסטיקה מדברת על 95% נימולים בקרב הגברים בישראל. לכן, אם רוצים לעשות זאת, לפחות כדאי לדעת למה. ערל בעברית, כלומר, אחד שלא עשה ברית מילה בכוונה נקרא כרת. כלומר, אחד שלא רוצה להיות חלק מהדת היהודית במפגיע.

על פי ההלכה צריך למול כל זכר יהודי. אם אין הצדקה רפואית, ברית מילה מתקיימת ביום השמיני לחייו, גם בשבת או יום כיפור. כל מתייגר צריך לעבור ברית מילה אחרת איננו יהודי מלא. לעומת זאת, יהודי מלידה, שלא עובר ברית מילה, נחשב יהודי בכל זאת - אם אמו יהודיה.לברית מילה חשיבות גדולה מאד

ביהדות מעניקים לברית מילה חשיבות גדולה מאד. היא אחת משתי המצוות הכי חשובות ביחד עם קורבן פסח. מי שלא מקיים ברית מילה מחוייב בברית כרת. חובה הברית לבן היא על האב, כפי שמופיע בתלמוד הבבלי. במקרים חריגים ישנם אנשים שלא חייבים לעשות ברית מילה אם זה מסכן את החיים שלהם; למשל, אנשים שאין להם קרישת דם תקינה. גם בני ישמעאל (היום עמי ערב ואפריקה) מחוייבים בברית מילה, ולכן זוהי מסורת מקובלת מאד באיסלאם.

ר’ עקיבא טוען כי הברית היא השלמה של חבר הטבור, והופכת את הזכר לאדם. גם רבנים חשובים כמו רש'י ורמב'ם כתבו הלכות ופלפולים בקשר לברית. כולם, כמובן, מסכימים כי מדובר בסימן על הגוף (וחלק לא חשוב) לאות הברית בין האדם לאלוהיו. רמב'ם למשל אומר כי הסרת העורלה מסייעת למתן את הצורך המיני החייתי וגם ייחוד עבור העם היהודי.