ברקוד וקורא ברקוד

מאמר זה פורסם ע"י jimitmos, בקטגוריה עסקים ושירותים, בתאריך .

מאמר זה מדורג 5 כוכבים

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר שתף בגול +

בעבר היו מסמנים את המוצרים במספר קטלוגי. על ידי הקלדת מספר המוצר חישב המחשב באופן אוטומטי את מחירו. בשנים האחרונות החלו רשתות השיווק לסמן את המוצר על ידי סימון מוסכם למוצר שנקרא ברקוד. לצורך זיהוי הברקוד היה צורך במכשיר, קורא ברקוד, בו מצויידת כל קופה בה מועברים המצרכים.

קורא הברקוד מזהה על ידי סורק שבו עין אלקטרונית את המוצר ומתרגם אותו אוטומטית בקופה. הקופאית מעבירה את המוצר לפני העין האלקטרונית של קורא הברקוד, נשמע צפצוף שהמוצר נקלט, וכך עם כל המוצרים שבסוף התהליך הם רשומים במחשב הקופה שמחשב את מחיר הקנייה.

קורא הברקוד פותח על ידי חברת אי.בי.אם בשנת 1971 והוא מורכב מקוד מסומן בקווים שמתחתם יש מספרים ועבודת הקופאים הופכת לקלה ומהירה יותר עם קורא הברקוד.

יש סוגים רבים של קורא ברקוד. יש ברקוד שהוא חד מימדי בין 8-20 אותיות או מספרים והאחר הוא דו מימדי בו ישנם פרטים רבים. הברקוד הוא שפה אחידה בשרשרת בין היצרן לקונה.

כל מוצר שיוצא מהמפעל מקבל ברקוד שהוא כעין 'תעודת זהות' שלו. בכל חנות בה יימכר המוצר יהיה לו את אותו ברקוד.
גם אריזות מסומנות בברקוד. כל אריזה שעוזבת את המפעל ומועברת ללקוח מוטבע עליה ברקוד ובמפעלי האריזה תקבל האריזה את מספר הברקוד של המוצר המוגמר. בעת ספרית מלאי ניתן לזהות במהירות את המוצר המבוקש (בגלל הברקוד).

לעיתים קורא הברקוד אינו מצליח לזהות את הברקוד, העטיפה רטובה, חלק ממנו נמחק, חלק מהברקוד נמצא בתוך קיפול האריזה ועוד, ניתנת האפשרות גם להקליד את המספר ידנית והפעולה נרשמת כאילו נעשתה על ידי הברקוד.

יותר ויותר מוצרים נכנסים למעגל הברקוד. גם הירקות המגיעים באריזות מקבלות מספר ברקוד ובקופה יש להניחם על המשקל לאחר שקורא הברקוד זיהה את המוצר לשקילה.