השבת רכוש

מאמר זה פורסם ע"י jimitmos, בקטגוריה ביטוח ופיננסים, בתאריך .

מאמר זה מדורג 5 כוכבים

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר שתף בגול +

מרבית יהודי פולין הושמדו במלחמת העולם השנייה ואלה שנותרו עזבו ברובם את המדינה ועלו לישראל או עברו להתגורר במדינות אחרות. רכושם של יהודי פולין נותר מאחור וממשלת פולין לקחה אותם עבור אזרחיה. בני הדור השני והשלישי המעוניינים לדעת מה קרה עם רכוש משפחתם יכולים להגיש בקשה להשבת רכוש לממשלת פולין בה יהיו מפורטים כל פרטי הנכסים שעל פי דעתם שייכים למשפחה.

בטופס השבת רכוש צריך המבקש לפרט באמצעות טופס שניתן להוציאו מהאינטרנט. בישראל נפתחו חברות שעוזרות ליוצאי פולין או יורשיהם להגיש את הבקשות להשבת רכוש. ישנם שני סוגים של בקשות להשבת רכוש. האחת היא לגבי רכוש שמפורסם ברשימות רשמיות והשנייה שאינם מפורסמים אבל בני המשפחה יודעים בוודאות שהם קיימים.


נוטריון פולין


תפקידו של נוטריון פולין הוא לאשר בקשות או מסמכים המוגשים לו ותורגמו משפה העברית לפולנית. כדי לאמת את התרגום על המבקש להציג בפני נוטריון פולין את המסמך המקורי. השלטונות בפולין מכירים במסמך מתורגם בחתימת ידו ובחותמתו של נוטריון פולני כמסמך מחייב ובדרך כלל המסמכים המוגשים הם פנייה לשלטונות הפולניים להוצאת דרכון או מסמכים המוגשים להוכחת בעלות על נכנסים שנשארו לאחר שהיהודים שנותרו לאחר מלחמת העולם השנייה עזבו את פולין ועלו ארצה.

שרידי השואה הגישו גם מסמכים לשלטונות פולין לקבלת פיצויים על סבלם בתקופת המלחמה. כל מסמך שמוגש ואינו כתוב בשפה הפולנית חייב בתרגום ואישור נוטריון פולין כדי להיות מסמך מחייב. רוב מגישי הבקשות לשלטונות פולין פונים לעורך דין בארץ שיצר קשרים עם עורכי דין בפולין כדי לעבוד יחד להשגת המטרה. עורכי הדין בפולין מייצגים את הפונים הישראלים בפני משרדי הממשלה השונים. לעיתים יש צורך בחיפוש מסמכים בפולין והם עושים זאת.