מרסקות גזם ומזמרות לעבודה חקלאית

מאמר זה פורסם ע"י jimitmos, בקטגוריה עסקים ושירותים, בתאריך .

מאמר זה מדורג 5 כוכבים

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר שתף בגול +

אין ספק שעולם החקלאות עבר שינויים משמעותיים מאד בעשורים האחרונים. העבודה החקלאית הפכה להיות מעבודת ידיים מאומצת, לעובדה שניתן לבצע ביתר קלות, בעזרת כלים חקלאיים מתקדמים. המכשירים החקלאיים כבר הפכו להיות מכשירים חשמליים או מכשירים ממונעים לכל דבר ועניין. החקלאי יכול לרתום את הטכנולוגיה לצדו, וכך לבצע עיבוד של שטחים נרחבים יותר.

כמובן שהמכשירים גם מגיעים בגדלים שונים, שכן יש אנשים שעוסקים בגידולים חקלאיים לצריכה עצמאית, ויש כאלו אשר מייצאים את התוצרת שלהם לכל הארץ ואף לעולם. אנו נתמקד הפעם בשני מכשירים, אשר נדרשים בקרב כל חקלאי שרוצה לטפל בגידולים שלו כפי שצריך. הראשון הוא בעצם מרסקת גזם, אשר מתחברת לרכבים אחרים. המכשיר השני מוכר יותר לציבור הרכב - אלו הן מזמרות לחיתוך ענפים ותוצרים חקלאיים.


מה המרסקת עושה?


מרסקת גזם כשמה כן היא - היא עוסקת בעיקר בריסוק וכתישה של תוצרים חקלאיים שונים. המרסקת יעילה מאד לעבודה מול תוצרים חקלאיים שאותם אין רק לקטוף - אלא ממש לרסק ולרטש, שכן החשיבות היא בסופו של דבר בתוצר של הריסוק שמתקבל. קיימות בעיקרון מרסקות בגדלים שונים - החל ממרסקות קטנות ועצמאיות, ועד למרסקות עצומות, אשר מתחברות לרכבים אחרים. בעולם החקלאי, המרסקות הגדולות הן הנפוצות יותר.

ניתן לחבר אותם לטרקטורים ולכלי תחבורה חקלאיים נוספים, וכך לבצע את הריסוק בצורה פשוטה יותר. המרסקות ניתנות בעצמן גם לכיוונון נוסף, כדי שהשליטה שלכם תהיה מושלמת. כשאתם בוחרים מרסקת, חשוב מאד לשים לב לכמה תכונות חשובות. קודם כל, שימו לב לעובי הריסוק הסופי שהמרסקת יכולה לספק. הכמות הזו נמדדת לרוב במילימטרים - והיא באה להראות עד כמה בסופו של דבר הריסוק יורד לפרטים. חשוב מאד לשים לב לזה, שכן יש גידולים הדורשים רמות שונות של ריסוק.

כמובן שהמספר מייצג תמיד את רמת הריסוק המקסימלית, ואפשר לרוב לבחור רמות שונות במרסקת. כמו כן, חשוב מאד לשים לב ליכולות הניפוי של המרסקת. אם מזמרות פשוט עוסקות בגיזום פשוט, הרי שהמרסקת צריכה לעתים לעבוד מול תוצר שפשוט לא מסכים להיות מרוסק - כמו עף עץ בולט שנתקע לפתע במרסקת. חשוב מאד שהמרסקת תדע להוציא החוצה את התוצר הנ'ל ולא להכניס אותו ביחד עם תוצר הריסוק. כך המרסקת חוסכת באנרגיה משמעותית, ואתם נהנים מתוצר של ריסוק נטו. כדאי גם לשים לב למבנה הסכינים והפטישים בתוך המרסקת עצמה.

בחנו האם יש מערכות שונות של סכינים, כולל מערכת של סכינים נגדיות - כדי להעלות את איכות הריסוק. כמו כן, כדאי לשים לב האם המרסקת שמתחברת לרכב מגיעה בעצמה עם סט גלגלים ולו בתור אופציה - על מנת שהשליטה שלכם תהיה פשוטה יותר.


ואיך בוחרים את המזמרות הטובות ביותר?


מזמרות הן עסק שונה לחלוטין. אם מרסקת גזם היא לרוב מכשיר עצום בגודלו, הרי שהמזמרה היא קטנה פי כמה. המזמרות נמצאות בשימוש אנושי עוד משחר ההיסטוריה - התפקיד של המזמרה הוא פשוט לקצץ ענפים וגידולים חקלאיים שונים. לכן היא מעוצבת כמעין מספריים ענקיים. עם זאת, בעבר הפעלת המזמרות הייתה ידנית בלבד, וגם דרשה כוח פיזי לא מועט, אם היה מדובר על ענף עבה במיוחד.

לעומת זאת, היום מדובר כבר על מזמרה חשמלית. המזמרה החשמלית מספקת מנגנון הרבה יותר נוח ויעיל. בלחיצת כפתור, המזמרה נסגרת וכך בעצם מבצעת את החיתוך הרצוי. אתם לא נדרשים להפעיל כוח, ויכולים ליהנות מחיתוך יעיל ומוצלח. אפשר גם לבחור מוטות הארכה למזמרות שלכם, וכך לבצע בקלות את הגיזום משיחים ועצים גבוהים, מבלי שאתם נדרשים לעבוד עם סולם.