איוורור במערכות גידול הידרופוניות סגורות (גידול indoor)

מאמר זה פורסם ע"י hydrogarden, בקטגוריה שונות, בתאריך .

מאמר זה מדורג 5 כוכבים

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר שתף בגול +

אויר וחמצן הינם אבני היסוד של החיים כולם.
בחללי גידול סגורים כגון: אוהל גידול, ארון גידול, חממה וכו’ מומלץ ואף רצוי להכניס אויר טרי וחמצן מאזורים פתוחים אל תוך חללים אלו וזאת על מנת לאוורר, לקרר ולהעשיר את חללי הגידול בחמצן ופחמן. פעולות אלו מתבצעות בעיקר על ידי מאווררים, ונטות
ומפוחים.

צמחים אינם יכולים להתפתח ללא אוויר וחמצן וכמו כן צמחים מסוימים לא יתפתחו בטמפרטורות גבוהות ולכן יש צורך לקרר ולאוורר את חלל הגידול ובכך להגיע לטמפרטורה וללחות הרצויה.
לרב רמת הטמפרטורה הרצויה הינה בין 18-28 מעלות צלסיוס
ורמת הלחות נעה בין 35 ל 75 אחוזי לחות (תלוי בזני הצמחים).
בכדי לשמור על רמות אלו ובכדי להעשיר את חלל הגידול בחמצן יש צורך להשתמש בכל אחד ואחד מהמכשירים הנ'ל.

חשוב שבכל חלל גידול סגור (גידול indoor) יהיה פתח אחד לכניסת אויר ופתח ליציאת האוויר וזאת על מנת ליצור סירקולציה של אויר וחמצן טרי. מומלץ שתחלופת האוויר תהיה ברמה כזו שכל 2 דקות לערך תהיה תחלופה אויר מלאה.
להלן תפקיד כל אחד ואחד מהמכשירים בחללי גידול הידרופוניים סגורים.
מאוורר- תפקיד המאוורר בחלל הגידול הינו פשוטו כמשמעו : לאוורר, לפזר את האוויר לכל צדי חלל הגידול ולעזור בסירקולציה. תפקיד נוסף הינו לגרום לצמחים לנוע במעט ובכך לחזקם בהמשך הגידול.
לרב המאוורר נמצא בתוך חלל הגידול.
ונטה- תפקיד הונטה הינה להוציא או מאידך להכניס אויר לתוך חלל הגידול. מומלץ שיציאת האוויר תהיה גבוה ב- 50% לערך יותר מכניסת האוויר וזאת בכדי לגרום לתת לחץ ולתחלופת אויר גבוה יחסית.
מומלץ להתקין את הונטות רק בין מחיצות ולא לחבר אליהם צינורות אויר (שרשורים) מכוון שאלו לא יעמדו בהתנגדות שהשרשור יוצר ולבסוף יתקלקלו, כמו כן כמות וספיקת האוויר של הונטה תקטן בשימוש עם צינורות שרשורים.
מפוח- כמו הונטה תפקיד המפוח הינו להכניס או להוציא אויר, אך שלא כמו הונטה, אל המפוח אפשר לחבר צינורות שרשורים, אתן דוגמא לשימוש שכזה: חלל גידול הנמצא במרתף ויש צורך להכניס אויר מקומה עליונה. תפקיד נוסף למפוח הינו לגרום ליציאת האוויר מחוץ לחלל הגידול דרך יניקה ממסנן פחם לסינון ריחות.
איך נדע כמה אויר להכניס לחלל גידול כזה או אחר ובאיזה גדלים והספקי פילטר להשתמש?
ובכן המשוואה פשוטה, אם חלל הגידול שלנו הינו: 2 * 2 * 3 מטרים-
אזי חלל גידול זה הינו 12 קו'ב .

מכוון שרצוי תחלופת אויר מלאה כל 2 דקות (30 פעמים בשעה) נכפיל את תוצאת קו'ב חלל הגידול פי 30 כלומר: 12 * 30 = 360 מק'ש (נתוני ספיקת האוויר מחושבים ב: מהירות, קו'ב, שעה) מכאן אנו למדים שיש להוציא לפחות 360 מק'ש מחלל גידול זה בכדי ליצור תחלופת אויר כל 2 דקות.
מומלץ להתאים פילטר פחם המתאים לספיקת המפוח.
כלומר פילטר פחם בעל יכולת והספק סינון של לפחות 360 מק'ש, אך תמיד רצוי ומומלץ להשתמש בפילטר הגדול ב- 20% לפחות בהספקו מהספק המפוח, כלומר שבמקרה הנ'ל מומלץ להשתמש בפילטר בעל ספיקה של 430 מק'ש בכדי להעלים את הריחות.

זכרו אויר וחמצן הם אבני יסוד לחיים כולם.