רשלנות רפואית בהריון

מאמר זה פורסם ע"י retoohsgel, בקטגוריה רפואה ובריאות, בתאריך .

מאמר זה מדורג 5 כוכבים

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר שתף בגול +

תפקיד הצוות הרפואי במניעת רשלנות רפואית בהריון

הריון מתחיל בחדירה של תא זרע לביצית. הביצית מופרית על ידי הזרע וכך מתחיל מסע היריון בן תשעה חודשים. חלק נכבד מאוד מהתקופה הזו, מלווה במעקב ובבדיקות רפואיות. מצבם של האם והעובר מפוקח על ידי אנשי מקצוע לאורך כל ההיריון, ועד לסיומו המרגש בלידת התינוק. רוב ההריונות עוברים בשלום אך קיימים גם מצבים של רשלנות רפואית בהריון, בגינם חשופים האם והעובר לנזקים.


מהי רשלנות רפואית בהריון?

רשלנות רפואית בהריון מתייחסת לזמן שלפני ההיריון, ההיריון עצמו ומעט לפני הלידה. רשלנות רפואית בהריון גורמת להולדה של תינוק בעל מום או חולי. כתוצאה מהליך שגוי וחוסר מקצועיות של הצוות הרפואי בבדיקות קדם היריון והריון חלה פגיעה ממשית וארוכת טווח בתינוק שיצא לאוויר העולם: זה יכול לקרות כתוצאה מניתוח לא נכון של בדיקת מי שפיר שתוצאתו הולדת תינוק עם תסמונת דאון או רשרוש בלב שלא אובחן בבדיקת אולטרסאונד, והולדת ילד פגוע לב.


הפסקת הריון עקב רשלנות רפואית בהריון

מדינת ישראל מאפשרת הפסקת הריון, בכפוף לוועדה מקצועית של רופאים ועובדת סוציאלית, בשל מום בעובר. במידה ובמהלך הבדיקות בהיריון מאובחן מום, ההורים רשאים לבצע הפסקת הריון. הצוות הרפואי שמבצע את מעקבי ההיריון הוא בעל אחריות רבה. הוא מבצע מעקבים רבים לאורך כל ההיריון על מנת לבדוק התפתחות תקינה של העובר. הצוות הרפואי מחויב לעדכן את האישה ההרה מהן הבדיקות המתאימות לכל שלב, הכלולות בסל הבריאות. במידה ומתגלה חשד לבעיה חריגה או מום, הצוות הרפואי חייב לעדכן את האישה ההרה ולהפנותה להמשך בדיקות מקיפות. במידה ונולד ילד פגוע משום שהצוות הרפואי לא עדכן את האם ולא עלה על הבעיה, היא יכולה להגיש תביעה על רשלנות רפואית בהיריון.


מצבים שיכולים להוביל למצב של רשלנות רפואית בהריון

אחוז הבדיקות הטרום הריוניות בישראל הוא מהגבוהים בעולם. סל התרופות כולל המון בדיקות, והורים רבים לעתיד פונים אל שירותי הרפואה הפרטית ומרחיבים את היקף הבדיקות לעובר. ישנם כמה מצבים בהיריון שיכולים להוביל למצב של רשלנות רפואית:

  • ייעוץ גנטי - בדיקות שנערכות טרם ההיריון או במהלכו, כדי לשלול קיומן של מחלות תורשתיות ומומים אצל ההורים העתידיים. רשלנות רפואית בהריון מתקיימת כאשר הצוות הרפואי לא מפנה לבדיקות גנטיות או שהייעוץ רשלני.
  • בדיקת מי שפיר - הבדיקה נכללת בסל התרופות לאישה מעל גיל שלושים וחמש ולנשים שהתגלתה אצלן בעיה מסוימת. הבדיקה עוקבת אחר מומים עתידיים ובעיקר תסמונת דאון. כאשר לא מפנים אישה לבדיקה, כשלא מעדכנים את האישה בתוצאה או שלא מגלים את הבעיה, זו נחשבת רשלנות רפואית בהריון.
  • הריון בסיכון - הריון בו האישה נמצאת בסכנת חיים ויש צורך במעקב צמוד אחרי העובר. כאשר הצוות הרפואי לא מגלה הריון בסיכון או לא מדווח לאישה, זו נחשבת רשלנות רפואית בהריון.
  • בדיקת שקיפות עורפית וסקירת מערכות - בדיקות שמאתרות מומים מולדים. במידה והבדיקות לא בוצעו כראוי או שלא נמצאו מומים שהצוות הרפואי היה אמור לגלות, זו נחשבת רשלנות רפואית בהריון.
  • מעקב הריון - כל אישה הרה נמצאת במעקב אצל רופא נשים, ונבדקת על ידיו. המעקב אמור לבדוק שמצבו של העובר ושל האם תקין. במידה והוא לא מתייחס לממצאים חריגים, וממשיך לבדוק את האם או לשלוח אותה לבדיקות רלוונטיות נוספות, מדובר ברשלנות רפואית בהריון.


אם כך, תפקידו של הצוות המלווה בכל שלבי ההיריון חשוב מאין כמוהו. אם אתם מרגישים שנחשפתם לרשלנות רפואית בהריון, אל תהססו ופנו לעורך דין רשלנות רפואית, הבקיא ומיומן בענייני הריון ולידה.