היתרונות הבריאותיים של ארומתרפיה

מאמר זה פורסם ע"י korinlev, בקטגוריה רפואה ובריאות, בתאריך .

מאמר זה מדורג 5 כוכבים

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר שתף בגול +

במשך אלפי שנים, משמשת ארומתרפיה כטיפול במגע אשר עשוי לסייע למגוון בעיות בריאותיות, פיזיות ונפשיות. טיפול בארומתרפיה כולל שימוש בשמניו האתריים של צמח מסויים, אשר מקורו בפרחיו, בעלים, בקליפה או בשורשים של הצומח. במהלך הטיפולים מוהלים מרכיבים אלו ומעסים אותם לתוך האור וכל זאת באווירה מרגיעה ונינוחה.

למרות שטיפולי ארומתרפיה קיימים כבר אלפי שנים, המונח עצמו נטבע בשנת 1928 על ידי רנה מוריס, כימאי צרפתי אשר השתמש בשמנים שמקורם בצומח, לטיפול בפצועי מלחמת העולם הראשונה ומאוחר יותר, קיים סדרה של ניסויים בשמנים שמקורם בצמחים שונים. הוא הראשון שהצליח לסווג שמנים מסויימים, לטיפול בסמפטומים שונים, כאלו או אחרים, אם לחיטוי, להרגעה, כנוגד רעלים, לטיפול במערכת הנשימה, אלרגיה ועוד.

כיצד עובדת שיטת הארומתרפיה?
הסברה העומדת בבסיס שיטת הטיפול הארומתרפי אומרת כי לשמנים אתריים יש את היכולת להפעיל תאי עצב המצויים באף, ומשפיעים באופן ישיר על מערכות שונות במוח המקושרות עם רגשות, זיכרות ותגובות פיזיות.

ארומתרפיה עשויה להשפיע על הנפש במגוון אופנים. בהתאם לטיפול בו המטופל מעוניין, ניתן לסייע למקרים של עייפות כרונית, להרגיע, להקל על לחץ או חרדה ואף לחזק את המערכת החיסונית, מערכת הדם ומערכת העצבים.
שמנים אתריים ניתן לרכוש גם בחנויות טבע וליצור בעזרת שמנים ארומתיים תרכובות בהתאם לסמפטומים אותם אתם חווים. כמובן שהדבר מומלץ רק עבור אנשים להם ידע בנושא. שמנים אתריים מסויימים יכולים לגרום לשיפור מצבכם במצבים שונים - וחלקם עלול להזיק, במיוחד לנשים בהריון. על מנת לרקוח את ההרכב המנצח יש להתייעץ עם נטורופתית או או בוגר לימודי הרבליסט קליני.

שימושים נפוצים בטיפול ארומתרפיה
מסביב לעולם, טיפול ארומתרפי משמש לטיפול במגוון סמפטומים בניהם:
חרדה, דכאון, דלקות בדרכי השתן, סחרחורות, כאבי ראש וכאבי אזניים, התקפי חרדה, עייפות, עצבנות, אלרגיות, דלקות מפרקים, דלקות בגרון ועוד. למרות שחלק מגדול מהיתרונות הטמונים בארומתרפיה מבוסס על ראיות אנקדוטיות, ארומתרפיה מקבלת יותר ויותר תשומת לב מחוקרים כאפשרות טיפול יעילה ובטוחה. לעיתים משולבת ארומתרפיה עם טיפולי פסיכותרפיה גופנית, עיסוי והילינג על מנת לספק למטופל תמהיל נכון של טיפול מקיף וממצה.

ארומתרפיה לטיפול בבעיות שינה
מחקר שפורסם בשנת 2005 ועוסק ברפואת שינה מצא כי שמן לבדר פועל כחומר הרגעה עדין המסייע לבעיות נדודי שינה. בנוסף למחקר זה, פורסמו מחקרים שמצאו קשר בין טיפול ארומתרפיה למצבי זיהום שונים, פטריות, ואלרגיות הגורמות לפריחות בעור ואדמומיות.