TML Agency מציגה: רב תרבותיות בקנדה - אידאולוגיה ומעשה

מאמר זה פורסם ע"י optisor, בקטגוריה שונות, בתאריך .

מאמר זה מדורג 5 כוכבים

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר שתף בגול +
כל מי שבחר להגיש בקשה לקבלת אשרת הגירה לקנדה חייב להכיר ולהבין את אורח החיים במקום כמו גם את מהותו האידאולוגית. TML Agency מציגה לקוראים את אחד המאפיינים החשובים ביותר של קנדה - הרב תרבותיות והדרך של השלטונות הקנדיים להתמודד איתה.
מדינה רב תרבותית על פי ההגדרה היא מדינה שמתקיימות בה שתי תרבויות או יותר, זו לצד זו. מהבחינה הזאת קנדה הינה דוגמה מצוינת, כיון שבה מתקימות לפחות שלוש תרבויות במקביל: התרבות האנגלו סקסית, מורשת השלטון הבריטי ארוך השנים במקום, התרבות הצרפתית שמרכזה במחוז קוויבק (Quebec) והתרבות הילידית של השבטים שחיו במקום מקדמת דנא, עוד לפני שכף רגלו של האירופי הראשון דרכה שם.
רב תרבותיות ופלורליזם מול כור ההיתוך
חוקים ומדיניות רב תרבותית אומצה בקנדה לראשונה בשנת 1971, אחרי תקופה ארוכה שבה היו חיכוכים לא מעטים בין קבוצות אתניות שונות - בעיקר דוברי האנגלית שבאו מהמורשת האנגלית ודוברי הצרפתית, מעריצי המורשת הצרפתית. מהות המדיניות מתמצה במשפט אחד - חיה ותן לחיות. אין פסול בשונות תרבותית ואין צורך לכפות תרבות של קבוצה אתנית אחת על רעותה. במקום זאת יש לקבל את קיומן של תרבויות אחרות ולכבד אותן לא מתוך הזדהות, לא מתוך הבנה ואפילו לא מתוך הערכה. תרבויות אחרות מתקבלות פשוט כי כך אומר החוק.
תפיסת השונות התרבותית בקנדה שונה לגמרי מהתפיסה האמריקנית של כור היתוך שאליו נכנסים סינים, הודים, מוסלמים, יהודים, צרפתים, אירים, איטלקים ומה לא, אבל יוצאים מקצהו השני אמריקנים לכל דבר. זהו השוני הקטן כל כך אבל המשמעותי בין המונח ’יהודי אמריקני’ לבין המונח ’יהודי אזרח קנדה’. מובן מאליו שלרוב יגדירו עצמם בני הדור השני והשלישי להגירה כקנדים, בדרך כלל, ולא רק כאזרחים.
גם בישראל, לפחות בתחילת הדרך, רווחה התפיסה של ’כור היתוך’ והקטר המוביל שלה היה ראש הממשלה, דוד בן גוריון. אמנם המטרה היתה שונה, אבל השיטה דמתה מאד למכבש הלחצים התרבותי שמפעילה ארצות הברית על המהגרים.
הגירה לקנדה ושמירה על זהות ומנטליות ייחודית
מרגע שאימצה קנדה את תפיסת הרב לאומיות כמוטו המרכזי המנהל את החיים החברתיים והפוליטיים בקנדה, החלו הרשויות בעידוד הגירה של אנשי מדע, אנשי מקצוע ומומחים בתחומים שונים מכל מדינה, בכפוף לרצונם של אלה להגיע לקנדה ולהנות מכל השפע שהיא מציעה ויחד עם זאת לתרום לה ידע ויכולות מקצועיות על מנת לסייע בקידום ושיפור הכלכלה הקנדית.
מי שמגיש בקשה לאשרת הגירה לקנדה יודע בצורה הברורה ביותר שהוא משנה את מקום המגורים שלו אבל איננו חייב בשום פנים לשנות משהו מתפיסת העולם, המנטליות, אורח החיים וההתנהגות, למעט במקום שאלה פוגעים בבני קבוצה אתנית או דת אחרת. איש באמונתו יחיה, במובן הרחב ביותר של המילה.
החוק בקנדה - אכיפת החוק והמשמעויות מרחיקות הלכת שלה
כל מי שמבקש אשרת הגירה לקנדה חייב לדעת מראש מספר דברים: בראש וראשונה- לא בטוח שהוא יקבל אותה, אבל את זה מסבירים אנשי המקצוע של TML Agency למועמדים לקבלת אשרת הגירה כבר בפגישה הראשונה. הדבר החשוב ביותר לדעת הוא שבקנדה, להבדיל מכמה מדינות שאנו מכירים, חוק הוא חוק וסדר הוא סדר. לא מעגלים פינות ולא מעניקים פרוטקציה לאף אחד.
אדם יכול לקיים את אמונותיו בביתו פנימה תוך הימנעות מניסיון להשפיע ולתמרן אחרים לאמונותיו שלו או הימנעות מלגנות אמונה או מראה או לבוש או כל סממן אחר המייחד אמונה מסוימת. במקום הזה אין פשרות - החוק הקנדי נאכף ביד ברזל ובאפס סובלנות.
מאידך, לא מתרחש תהליך של כור היתוך, לפחות לא בצורה שבה הוא נתפס בארה’ב. בקנדה כולם שווים והכל נכון, אבל לא על חשבון אף אחד אחר. את הלקח הזה צריך ללמוד הרבה לפני שמגישים בקשה לאשרת הגירה.