כיצד נדע מהו הגורם לכאב ראש?

מאמר זה פורסם ע"י alternativa, בקטגוריה רפואה ובריאות, בתאריך .

מאמר זה מדורג 5 כוכבים

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר שתף בגול +

קשה למצוא אדם שלא חווה מימיו כאב ראש טורדני אשר הצליח לשבש במידה מסוימת את יומו. כאבי ראש הנה תופעה שכיחה בקרב האוכלוסייה ונוטה להוות מטרד לאורח חיים תקין. ישנם סוגים רבים של כאבי ראש השונים בעצומתם, תדירותם ומקורם. לרוב, כאשר מופיע כאב ראש אנו נוטים להתעלם ממנו בתקווה שיעבור ולא מייחסים לו משמעות מיוחדת. כמו כן, ישנם גורמים חיצוניים שעלולים להחמיר את כאב הראש כדוגמת טיפול שיניים, רעב, אורות חזקים, מתח וכדומה.

מהם הגורמים לכאבי ראש?

כאשר אנו חוויםכאב ראש אנו מנסים לשחזר את מהלך יומנו בתקווה למצוא את הסיבה האפשרית שעלולה לגרום לכאב. לפעמים אנו מגלים כי התזונה שלנו באותו יום הייתה לקויה, שאנו נמצאים בלחץ נפשי,

תחושת תשישות ועייפות
וכדומה. סוגי כאבי הראש מתחלקים לשתי קטגוריות, כאב ראש ראשוני וכאב ראש משני. ברוב המקרים של כאבי ראש ראשוניים לא ניתן למצוא תשובה חד משמעית לסיבת הכאב.

גורמים לכאבי ראש ראשוניים


  • כאבי ראש דמוי מתח - סוג זה לא כאב ראש מתאים להגדרה השגורה של כאב ראש רגיל. זהו הכאב השכיח ביותר ובדרך כלל אינו מלווה בתופעות נוספות כמו בחילה, הקאה ורגישות לאור. ברוב המקרים הכאב אינו ממוקד באזור אחד ומורגש בשני הצדדים כמו כן, לרוב כאב ראש זה מתפרס על פני שעות רבות.

  • כאב ראש על רקע מגרני - רובם של הסובלים מכאב ראש זה חשים כאבים בצד אחד של הראש וייתכן ומדובר במחלה גנטית. המיגרנה נפוצה בעיקר אצל נשים אך גם גברים וילדים יכולים לסבול מכאב ראש זה. ברוב המקרים כאב הראש מופיע לפרקים ונמשך לאורך זמן. כמו כן, כאב הראש יכול להיות מלווה בבחילה והקאות, ליקויים זמניים בראייה ובתפקוד.

  • כאב ראש מקבצי - כאב ראש מקבצי נפוץ בעיקר בקרב גברים ומתאפיין בלחץ חזק באזור הראש
    ומאחורי העיניים. כמו כן, עלול להקרין על הלסת העליונה והתחתונה ומופיע בדרך כלל לפרקים של ארבעים דקות עד שעה וחצי. כאבי ראש אלה נעלמים באופן ספונטני וחוזרים שוב לאחר כמה חודשים.


גורמים לכאבי ראש משניים

לרוב נגרמים ממחלה ומסיבות שאינן קשורות באופן ישיר לראש או למוח. כאבי הראש המשניים הם בדרך כלל תוצר של ווירוס א חיידק הגורמים להרגשה כללית לא טובה ויכולים להוביל לכאב ראש אשר יחלוף יחד עם סיום המחלה. כמו כן, כאב ראש משני יכול להיגרם בעקבות דלקת קרום המוח, סינוסיטיס, דימום וכדומה.


כאבי הראש מהווים מטרד לחלק רחב מהאוכלוסייה אך הודות להתפתחות הידע בנושא ניתן כיום לאתר במהרה את מקור הבעיה ולקבל טיפול מתאים. ברוב המקרים רופא מומחה יזהה את הגורמים לכאב הראש וימליץ על המשך טיפול בין אם הוא נקודתי ובין אם לטווח ארוך. במקרים מסוימים, המומחה ימליץ על טיפול למניעה מוקדמת ובכך יצליח להקנות לסובל תחושת רווחה לעתיד.