כל מה שצריך לדעת על סרטים דוקומנטרים

מאמר זה פורסם ע"י elichairubin, בקטגוריה פרסום ומדיה, בתאריך .

מאמר זה מדורג 5 כוכבים

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר שתף בגול +

המושג 'דוקו' בא לתאר סרט דוקומנטרי, אשר בו נעשה תיעוד הקרוב ככל האפשר למציאות. בניגוד לסרטים ולתכניות אחרות, דוקו מצביע על נטייה לריאליזם. אך יחד עם זאת, גם בתוך התחום של יצירת דוקו ניתן למצוא ז’אנרים שונים, אשר ההבדלים ביניהם באים לידי ביטוי בטכניקות הצילום, בסוג הסיפורים ובעיבוד.

ההצלחה אינה קשורה לתקציב

בשנים האחרונות החלו תכני דוקו לתפוס מקום של כבוד על גבי מסך הטלוויזיה בארץ ובעולם, ויש לכך מספר סיבות. ראשית, דוקו נתפס כאיכותי יותר ולכן פונה לקהל יעד מגוון. בנוסף, תכני דוקו מתעדים אירועים אשר קרו במציאות ולכן קל לאנשים רבים להתחבר אליהם. סרטי דוקו מוצלחים אינם תלויים בתקציב גבוה או בהפקת ענק, משום שהאיכות היא פונקציה של זיהוי הסיפור והעברתו לצופה.

האם מדובר בתפקיד חדש של התקשורת?

מבקרי טלוויזיה רבים מצביעים על הז’אנר הדוקומנטרי כאחד התפקידים החשובים של התקשורת. מעבר לכך, סרטי דוקו נעשים בדרך כלל על ידי יוצרים צעירים אשר אינם מקבלים את הבמה המרכזית. בעזרת הדוקו הם יכולים להרשות לעצמם כיווני תסריט, בימוי, כתיבה וצילום חדשים.

מלאכת הבימוי בצילום סרטים דוקומנטרים

חלק גדול מהמגמות בקולנוע ובטלוויזיה התחילו מתוך תכנים דוקומנטריים, אשר בהם ישנו חופש פעולה רחב יותר. סרט דוקו אינו מציג תסריט בדוי ולכן ישנן שתי דרכים לבצע את מלאכת הבימוי: צילום בזמן אמת ושחזור. בצילום בזמן אמת לוקח הבמאי חלק פעיל בתיעוד, כאשר המטרה שלו היא להיות בלתי מורגש. הצלם והבמאי עוקבים אחר האובייקטים של הסרט ומורים להם לא להתייחס למצלמה. התוצאה היא יוצאת דופן באיכותה, משום שהיא מספקת הצצה אל החיים האמיתיים של מישהו אחר. לעומת זאת, בעזרת ביצוע שחזור ניתן לחזור אל אירועים מרכזיים ולנסות להאיר אותם בצורה חדשה. בשחזור הצילום נעשה באופן דומה למשחק, כאשר האובייקט יכול לשחק את עצמו או מישהו אחר שהוא הנושא של הסרט.

סוגים כלליים של סרטים דוקומנטרים

מבחינת הסוגים עצמם, סרטי דוקו יכולים להיות לדוגמא אקטיביסטים ובהם הבמאי ינסה לשנות את המציאות, או כאלו אשר ינסו לעורר דיון בנושאים רגישים. בכל מקרה, יש לזכור כי גם סרטי דוקו נעשים על ידי יוצרים בעלי דעה. במילים אחרות, תפקידם של סרטי דוקו הוא להפוך את הצופים לפעילים ולגרום להם להגיב אל מה שהם רואים על גבי המסך. זו הסיבה שהחוויה של צפייה בסרטי דוקו אינה דומה לשום דבר אחר, בטח לא לצפייה בסרטי קולנוע.

זוכים בפרסים ומייצגים את הצופים

סרטים דוקומנטרים רבים זוכים בפרסים בפסטיבלים בינלאומיים, בתהליך שמשתלב גם עם המעורבות האישית של הגולשים באינטרנט. במובן הזה מייצגים סרטי הדוקו דור חדש של יוצרים, צופים ואנשי קולנוע המעוניינים לבחון את המציאות.