תשושי נפש

מאמר זה פורסם ע"י elichairubin, בקטגוריה רפואה ובריאות, בתאריך .

מאמר זה מדורג 5 כוכבים

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר שתף בגול +

תשושי נפש הם אנשים אשר צלולים במוחם ומתהלכים בכוחות עצמם, אך צריכים עזרה בביצוע פעולות מסויימות, פעולות בסיס שונות. תשוש נפש הוא אדם אשר מוגדר כחולה באחת ממחלות הדמנטיות, מה זאת אומרת? למשל אלצהיימר, פרקינסון, דמנציה בתהליך מתקדם ועוד. לעיתים ההתדרדרות של תשושי נפש מתרחשת בצורה של שכחה, בלבול, הפרעות התנהגות ועוד, כל אילו יוצרים את הצורך בעזרה כלשהי, בין אם מדובר בעזרה בבית בצירוף תמיכה מבני המשפחה, או מצב קשה יותר המצריך אישפוז בבית אבות לתשושי נפש. בדרך כלל המצב מתדרדר עם הזמן. תשישות הנפש מאופיינת בדרך כלל במגבלות קוגניטיביות שונות. ישנם מאפיינים מסויימים שמצביעים על היותו של אדם תשוש נפש, ובעקבותיהם האדם הזה נזקק לטיפול כלשהו, בבית או בבית אבות לתשושי נפש.

מה הם המאפיינים הנפוצים של תשושי נפש?

בדרך כלל המאפיינים הנפוצים של תשושי נפש הם למשל: בעיות זיכרון, הפרעות שינה חוזרות, הפרעות אכילה שונות - קושי לארגן לעצמך ארוחה, חוסר התמצאות במרחב ובזמן, בלבול - נטייה לשוטטות ללא מטרה או סיבה, פראנואידיות ונטייה לתוקפנות, התנהגויות בלתי צפויות, דיכאון, רגזנות ועצבנות, קושי בתפקוד יום יומי, קושי בטיפול עצמי כמו שמירה על הגיינה ועשיית צרכים. כל המאפיינים הללו מעידים על אדם שהוא תשוש נפש ונזקק לטיפול.

כיצד מאבחנים תשושי נפש?

ניתן לאבחן חולה שהוא תשוש נפש על ידי איסוף מידע על החולה על ידי הצוות אשר מטפל בו. מה זאת אומרת? בני משפחתו וצוותי מטפלים אחרים אשר מביעים את דעתם על התנהגות החולה, וכאשר התנהגותו מקיימת מספר גורמים ומאפיינים המעידים על היותו תשוש נפש, האבחנה נקבעת. חשוב לוודא שההפרעה בתפקוד הקוגנטיבי נגרמת מניוון מוחי ולא מגורמים אחרים, כמו שימוש בסמים או מחלת נפש. חשוב לאפשר לאדם תשוש הנפש, לאחר האיבחון לקבל טיפול מתאים אליו. כמו למשל אדם החולה במחלת האלצהיימר - להפנות אותו ישר לטיפולים שמטרתם לעכב את התפתחות המחלה. השלב השני באבחון קשור לאבחנה עד כמה תשוש הנפש זקוק לתמיכה ועזרה. עד כמה יכול האדם לדאוג לעצמו? עד כמה הוא יכול לטפל בעצמו מבחינת היגיינה עצמית, נוחיות, אוכל וכ’ו? לפי הממצאים הללו, מחליטים האם לאשפז את החולה בבית חולים במחלקה לתשושי נפש או להשאירו בבית. המטרה היא בסופו של דבר לאבחן את החולה בצורה הטובה ביותר ולאפשר לו לקבל את הטיפול המתאים ביותר עבורו, טיפול שיעזור לו להתקיים בצורה הנוחה והטובה ביותר לעצמו.