החשיבות שבמערכת MES

מאמר זה פורסם ע"י elichairubin, בקטגוריה עסקים ושירותים, בתאריך .

מאמר זה מדורג 5 כוכבים

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר שתף בגול +

הצורך של מפעלים לעמוד בהספקים ולהיות רווחיים הינו צורך קיים מאז ומתמיד, עם התפתחות הטכנולוגיה, האפשרות לקבלת מידע עדכני בזמן אמת הופך להיות קריטי יותר ויותר. מערכת MES הינו כלי מדידה אשר מספק נתונים מדויקים על תהליך הייצור, ומאפשר לעמוד ביעדים ובזמנים בצורה הטובה ביותר.


מדוע יש צורך בתוכנת הניהול MES ?

השוק התחרותי הפך להיות קשה יותר, הצורך לעמוד ביעדים, ליעל את רצפות הייצור וליצור בקרה איכותית ומדויקת, כמעט ולא מתאפשרת ללא מערכת MES. מערכת MES מאפשרת לבצע בקרה וניטור אחר כל הפעילויות ברצפת הייצור והיא משלבת בין מספר פרמטרים חשובים, ההופכים אותה להכרחית במיוחד. המערכת מסוגלת לעקוב אחר כל מוצר ומוצר, אחר המלאים, הזמנת הייצור, לבצע ביקרות אחר פגמים בזמן נתון, היא אוספת ומנתחת את כל הפעילות של רצפת הייצור ובכך מאפשרת מדד אמין ומדויק. לצורך כך, מערכת MES מתוכננת בצורה ספציפית לכל מפעל ומפעל, ומאפשרת ניהול יעיל ואפקטיבי יותר של רצפת הייצור. בשוק התחרותי של ימינו, כמעט אף מפעל לא יוכל לנהל את עצמו ללא מערכת MES. בימים בהם הטכנולוגיה והמחשוב הפכו להכרח קיים בשוק המסחרי והיצרני, הרי שללא מערכת המותאמת בצורה אינדיבידואלית לצרכים של המפעל, הרווחיות תפחת בצורה ניכרת.


מי זקוק לתוכנת הניהול MES?

ישנם מספר גורמים עיקריים בכל מפעל, אשר נזקקים לתוכנת ניהול ואיסוף מידע מסוג MES. מנהל המפעל - מנהל המפעל הוא הראשון אשר צריך לקבל את כל הנתונים בצורה מדויקת, וזוהי גדולתה של מערכת MES, אשר מסוגלת לבוא בסנכרון עם מערכות אחרות במפעל ולספק את המידע העדכני ביותר על מערכי הייצור, החל מכמות של חומרי הגלם, הזמנות מלקוחות, תהליך הייצור, יעילות ותפוקת העבודה ועד לשלב הסופי של שינוע הסחורה אל הלקוח. על ידי מעקב מיידי ומדויק ניתן לתכנן בצורה טובה יותר את הפעילות של המפעל ואת שלבי העבודה בהתאם למצב בפועל. מנהל ייצור - מנהל הייצור צריך להיות עם האצבע על הדופק בכל עת, בחינה של תהליכי הייצור ואבטחת האיכות הינה תחת פיקודו ועל כן, בשימוש עם מערכת MES, ניתן לזהות בדיוק את תהליכי הייצור, פגמים בעבודה, בעיות, מדד איכות ויעילות כוללת של רצפת הייצור. מנהל מערכת מידע - מנהל מערכת המידע במפעל נזקק לאינפורמציה כוללת אחר הפעילות לצורך מילוי דוחות ויצירת בסיסי נתונים. על ידי שימוש במערכת מסוג MES קבלת הנתונים נעשית מידית ומהירה יותר, בזמן אמת ובאופן מדויק לחלוטין. מערכות MES מאפשר לנטר ולבקר את כל פעילות רצפת הייצור, במטרה להגדיל את התפוקה ולעלות ברווחיות של המפעל, וזוהי, בסופו של יום, המטרה הסופית של כל בית עסק.