ריטלין או חינוך מיוחד ?

מאמר זה פורסם ע"י elichairubin, בקטגוריה לימודים, בתאריך .

מאמר זה מדורג 5 כוכבים

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר שתף בגול +

הורים רבים עומדים בפני דילמה הקשה כאשר ילדיהן מאובחנים כלוקים בהפרעות קשב וריכוז - האם לתת לילד ריטלין שהיא תרופה פסיכיאטרית כדי להקל ולעזור לילד או לשלוח אותו למוסד עם חינוך מיוחד. זוהי בעייה לא פשוטה מכיוון שהדעות לגבי נטילת ריטלין מאד חלוקות ויש הרואים בנטילת התרופה התמכרות של הילד לסם ויש הרואים בנטילת ריטלין הצלה. אחרים מייחסים את נטילת התרופה באופן מאד שכיח בארץ לרצון מערכת החינוך ב'שקט' בכיתות. האופציה השניה, של שליחת הילד לקבל חינוך מיוחד, גם היא אינה אופציה חביבה על ההורים או על מערכת החינוך ככלל.


ריטלין - על מה מדובר ?

ריטלין או היא תרופה המכונה 'מתילפנידאט' והיא פועלת על מערכת העצבים ויש לה השפעות מרגיעות למרות שהיא תרופה מעוררות. התרופה משפרת את הקשב והריכוז ומקטינה את התופעות האקטיביות של הילד. על פי המחקרים תרופה זו יעילה ב 70 עד 90 אחוז מהמקרים שבהם נוטלים אותה. התרופה משפיעה על המוליכים העצביים ומאזנת את המערכות במוח הקשורות בריכוז ובפעילות ממוקדת. ריטלין רגיל פועל למשך של 4 שעות לערך וריטלין לשחרור מושהה פועל למשך 6 עד 8 שעות וריטלין לשחרור ארוך טווח פועל עד 12 שעות. יש לדעת כי ככל שהשפעת התרופה ארוכה יותר כמות החומר הפעיל גדולה יותר ומשרד הבריאות מגביל את הכמות ל 90 מ'ג ליום.


תופעות לוואי מנטילת ריטלין

תופעות הלוואי השכיחות הן חוסר תיאבון, כאבי ראש וכאבי בטן. תופעות נוספות שעלולות לצוץ הן קשיים בהירדמות ושינה קלה, טיקים במקומות שונים בגוף, דיכאון, תופעות של פריחה, הזעת יתר, בחילות תכופות, סחרחורות, התכווצויות שרירים, ראייה מטושטשת ויובש בפה. התופעות החמורות יותר יכולות לגרום לקשיים בתפקוד הכבד, שינויים בלחץ הדם, קושי בדיבור, חולשה, קוצר נשימה, עילפון, בלבול, התנהגות תוקפנית במיוחד ואף מוות פתאומי.


האם לקחת ריטלין

לפני שמתחילים להתלבט חובה לעשות אבחון קשב וריכוז לילד. כדי לקבל איבחון רפואי מספק אין להסתפק באיבחונים הממוחשבים אלא להיעזר בפסיכיאטר. פסיכיאטר יכול לעשות את האיבחון המקיף ביותר ויוכל לעזור בקבלת ההחלטה האם לתת לילד ריטלין או תרופה דומה. הפסיכיאטר מתייחס גם להיבטים הריגשיים ויכול ללוות את הילד גם לאחר תחילת השימוש בתרופה ולבדוק האם יש תופעות לוואי. לא כל פסיכיאטר ממליץ על שימוש בתרופות, ולכן הליכה לפסיכיאטר איננה מבטיחה דיאגנוזה מסוג אחד בלבד. לעיתים מבחין הפסיכיאטר במחלות נפשיות שונות אצל הילד והוא יוכל לטפל בזאת באופן מערכתי. רבים המקבלים המצלה לשימוש בריטלין מפחדים מתופעות הלוואי ואינם משתמשים בתרופה גם מפחד לתלות הילד והתמכרותו. דבר זה יכול לגרום להעברת הילד למקום עם חינוך מיוחד לילדים מסוגו.


ריטלין - דעות שונות

הרפואה הקונבנציונלית מאד תומכת בשימוש בריטלין במקרים הנכונים ותחת השגחה רפואית. הטענה היא שריטלין מחזיר את הילד לתפקוד נורמאלי בכיתה, לרמת ריכוז גבוהה יותר, להישגים גבוהים יותר ולהגברת הביטחון העצמי. הרפואה האלטרנטיבית גורסת כי שימוש בריטלין אינו מטפל במקור הבעייה אלא בסימפטומים בלבד וכי נחוץ טיפול שונה כדי להתמודד עם הבעייה עצמה.