כרטיס אשראי, אמצעי התשלום המוביל

מאמר זה פורסם ע"י elichairubin, בקטגוריה ביטוח ופיננסים, בתאריך .

מאמר זה מדורג 5 כוכבים

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר שתף בגול +

למרות שמומחי טכנולוגיה וכלכלה טוענים כי לא ירחק היום ובו אמצעי התשלום היחיד יהיה הטלפון הסלולארי, נראה כי עוד חזון למועד. נכון להיום המלך הבלתי מעורער של אמצעי התשלום בעולם וגם בישראל הוא כרטיס האשראי. למרות שהשימוש בו הוסדר בחוק בישראל רק בשנת 1986, בעוד ברחבי העולם כבר עשו בו שימוש משנות החמישים של המאה הקודמת כיום לא ניתן למצוא ארנק ללא כרטיס אשראי. מאחר ומחזיקי הכרטיסים לא צריכים להחזיק כמעט כסף מזומן ומאחר והבקרה והניטור של ההוצאות פשוט וקל הפופולאריות של הכרטיסים נמצאת בעלייה מתמדת וחלק עצום מהעסקאות בארץ מבוצעות על ידי כרטיסי אשראי.

הטבות, פינוקים ולקוחות מחוזרים

כיום ישנן לא מעט חברות שפועלות בתחום ולמרות שרוב הכרטיסים בישראל מונפקים על ידי הבנקים, ישנם גם לא מעט כרטיסים חוץ בנקאיים שמונפקים על ידי חברות האשראי שהופכים ונהיים נפוצים יותר ויותר. חברות אשראי רבות מציעות ללקוחות שלהם הטבות וכל מיני פינוקים ומתחרות על לבם או יותר נכון על ארנקם של האזרחים בישראל. חברות מסוימות מציעות הטבות בדמות צבירת כוכבים או נקודות שאחרי צבירה מסוימת שלהם ניתן להמירם תמורת מתנות ואחרות שפועלות בעיקר בחו'ל מציעות אף קיזוז של סכום מסוים מכל עסקה עבור השימוש.

אך לצד הטבות רבות שזכאים להם מחזיקי הכרטיסים השונים ישנן גם עמלות רבות שגורר השימוש בכרטיס. לצד פינוקים כמו הנחה משמעותית בטיסות כרוך השימוש בתשלומים קבועים וחד פעמים שמשתנים בהתאם לתנאים שנקבעו במעמד חתימת החוזה. נפרט כעת על העמלות המקובלות והנפוצות ביותר כיוון של פינוקים וכל על הטבות רוב הסיכויים שכבר תשמעו בעצמכם.

עמלות מרכזיות שחשוב להכיר

דמי כרטיס - מדובר על עמלה חודשית שנגבית עבור עצם החזקת הכרטיס. עלותה נעה בין שמונה לשלושה עשר ₪ אך ישנם כרטיסים מיוחדים שמיועדים עבור האלפיון העליון שעלות עמלה זו עבור החזקתם מגיעה אף לכמה עשרות דולרים. חשוב לדעת שעמלה זו ניתנת לביטול במקרים רבים אם מתעקשים מספיק ולעתים ניתנת לביטול במידה וביצעתם עסקאות בסכום מסוים מדי חודש.עמלת חיוב נדחה - כאשר סכום הקנייה לא משולם בפעם אחת ומחולק לתשלומים על ידי בית העסק או נותן השירותים מולו ביצעתם את העסקה, תחויבו בעמלה בגובה של 45-50 אגורות לרוב.פעולות בחו'ל - אין דין פעולות בחו'ל כדין פעולות בארץ. כל פעולה כמו משיכת מזומנים או גיהוץ הכרטיס שתתבצע בחו'ל תגבה עמלה של מספר דולרים ובמקרים מסוימים תהיה בגובה של 0.2-0.5% מהעסקה.עמלות נוספות - כל פעולה שקשורה לאשראי תגרור תשלום עמלה. ישנן עמלות עבור הזמנת כרטיס חדש או חלופי, עמלה עבור ביטול הוראת קבע, עבור פירעון מוקדם של תשלומים או הלוואות וכו’ וכו’. הנקודה החשובה שיש לשים אליה לב היא שעמלות רבות ניתן לבטל או להפחית אם מתעקשים מספיק. לעתים זה משתלם להיות חצופים.