ציפורן חודרנית – שאלות ותשובות

מאמר זה פורסם ע"י elichairubin, בקטגוריה רפואה ובריאות, בתאריך .

מאמר זה מדורג 5 כוכבים

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר שתף בגול +

אחת התופעות הנפוצות והמטרידות ביותר היא תופעת ציפורן חודרנית הנגרמת מגורמים נרכשים או גורמים תורשתיים. הכאבים העזים שחש מי שברגלו ציפורן חודרנית עלולים להפריע לשגרת היום יום ולשבש את איכות החיים של האדם הסובל מהתופעה. הסיבות להופעת ציפורן חודרנית הן רבות וכך גם הגישות הטיפוליות הננקטות היום לטיפול בבעיה. הכתבה הבאה תסכם שאלות ותשובות נפוצות בנושא הציפורן החודרנית.

מהי ציפורן חודרנית?

ציפורן חודרנית היא תופעה שבה הציפורן שבכף הרגל או בכף היד חודרת לבשר המקיף את הציפורן וגורמת לכאבים עזים וזיהומים.

מה הגורמים לציפורן חודרנית?

ציפורן חודרנית יכולה לנבוע מגורמים רבים בהם גורמים חיצוניים כמו גזירה לא נכונה של הציפורניים, לבישת גרביים בעלות תפר לוחץ, לבישת נעליים גדולות מדי או קטנות מדי אשר משפשפות את אזור הציפורן ומגרות את האצבע, קבלת מכה באצבע ועוד. בנוסף ניתן למנות גורמים תורשתיים להופעת ציפורן חודרנית כמו הפרעות בקצב חילוף החומרים, מבנה מעוות של אצבעות הרגליים הגורם לאצבעות להתחכך אחת בשנייה, זיהומים ודלקות שונות כמו פטריות או שינוי בעצמות וכדומה.

כיצד ניתן לטפל בציפורן חודרנית?

נכון להיום קיימות מספר שיטות מקובלות לטיפול בבעיית ציפורן חודרנית. אחת השיטות היא באמצעות ניתוח מקומי בו מוסר חלק הציפורן אשר גדל בתוך הבשר, שיטת טיפול נוספת היא באמצעות משחות מיוחדות אשר מסייעות לשינוי הצורה של הציפורן ותזוזתה מהבשר והשיטה השלישית היא באמצעות פדיקור רפואי על ידי קוסמטיקאית מוסמכת אשר מסירה את הציפורן מהבשר לאחר ריכוך העור.

כיצד ניתן למנוע ציפורן חודרנית?

מניעת תופעת הציפורן החודרנית יכולה להתבצע על ידי הקפדה של גזירת הציפורן באופן נכון ושיוף אל הציפורן על ידי משייף על מנת למנוע פינות חדות בציפורן, את גזירת הציפורניים ניתן לבצע במהלך טיפול פדיקור אשר יועיל גם הוא למניעת הופעת התופעה של ציפורן חודרנית.

איך ניתן להקל על הכאבים?

אחת ההמלצות להקלה על כאבים הנובעים מציפורן חודרנית היא טבילת הרגל הפגועה במי מלח וחבישת הציפורן באמצעות פולידין. באופן זה גם מבוצע חיטוי ומניעה של זיהומים העלולים לגבור מתופעת הציפורן החודרנית.

האם יש סיכונים בניתוח להסרת ציפורן חודרנית?

הסיכונים שבניתוח לצורך הסרת ציפורן חודרנית נובעים מסיכוני הרדמה במידה והמטופל אלרגי לחומרי ההרדמה למרות שמדובר בהרדמה מקומית ומסיכונים של דימומים וזיהומים כתוצאה מהפעולה הכירורגית.

האם ציפורן חודרנית יכולה לחזור?

תופעת הציפורן החודרנית יכולה לחזור במידה ולא מטופלת כראוי אולם במידה והתופעה טופלה באמצעות ניתוח, הסיכויים להישנות התופעה הם קטנים.