ירושת משק חקלאי

מאמר זה פורסם ע"י familylawyer, בקטגוריה ביטוח ופיננסים, בתאריך .

מאמר זה מדורג 5 כוכבים

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר שתף בגול +

כידוע, ירושות הן עניין סבוך ומורכב ובמקרים רבים, גם דבר כואב מאוד. ישנן אין ספור דוגמאות למצבים בהם נוצרו חיכוחים ריבים רבים בין בני משפחה על ירושות וחלוקת ירושה. הדבר נכון לגבי משפחות עשירות מאוד וכן גם על משפחות ללא הרבה אמצעים.
ללא קשר למצב הכספי של המנוח, ירושות עלולות לגרום למתחים משום שמדובר בעצם בחולקה של כבוד והארכה ולכן הדבר מביא למצב מתוח כל כך.

הדבר נכון במיוחד כאשר מדובר בירושות מורכבות מבחינה פיננסית כמו בחלוקת רכוש חקלאי ומשקי. תיקים כאלה נוטים להיות מורכבים אפילו יותר מתיקי ירושה 'רגילים' ועלולים להעלות אפילו יותר מתח ונקודות מחלוקת בין בעוסקים בדבר. לכן כדאי להערך בהתאם ולקבל את כל המידע שאפשר למצוא בנושא.

ירושת משק חקלאי

כמו שציינתי, ירושת משק חקלאי הם על פי רוב עניין מורכב יותר מתיקי ירושה וצוואה אחרים. הדבר נובע מכך שברוב המקרים ישנם המון גורמים אשר מעורבים בדבר בנוסף לרק בני משפחה ואהובים. סיבה זו מוסיפה עוד מתחים לעניין מאשר בתיק ירושה רגיל.

כאשר בית משפט לענייני משפחה (שהוא הגורם אשר אמון על בירור הנושאים אשר נוגעים לירושת משק חקלאי) דן בנושא, עליו לבדוק תחילה האם לבעל המשק יש את כל הזכויות על הנכסים ומקרה שלא, עליו לבחון מי הם הבעלים האחרים שיש להם זכויות על המשק וכן לבחון את מידת הזכאות שלהם על המשק. רק לאחר שבית המשפט לענייני משפחה בחן והחליט מי הם הצדדים אשר זכאים להיות חלק מירושת משק חקלאי, הוא יכול לפסוק איך וכיצד תחולק הירושה.

צו קיום צוואה

צו קיום ירושה קובע שבעת מותו של אדם יש לחלק את נכסיו בין היורשים שלו. במידה ולא נערכה כל צוואה, נכסיו יחולקו בין יורשיו על פי הכתוב בחוק הירושה אשר קובע שהנכסים יחולקו שווה בשווה בין קרובי המשפחה מדרגה ראשונה כלומר: במידה וליורש יש שני ילדים, נכסיו של הנפטר יחולקו כך שכל ילד יקבל חצי מנכסיו של הנפטר. ישנם יוצאים מן הכלל וכדאי לקרוא וברר בדיוק כיצד מנוסחים הדברים בחוק הירושה.

כבר כאן ברור שבכל הנוגע לירושת משק חקלאי, הדבר מורכב יותר מירושות רגילות ולכן מומלץ מאוד להיעזר בשירותיו של עורך דין משפחה אשר מתמחה בדיני ירושה ובעל ניסיון בתביעות של ירושת משק חקלאי גם במהלך המשפט וגם לפני שבכלל פונים לבית המשפט.