רשלנות רפואית

מאמר זה פורסם ע"י retoohsgel, בקטגוריה רפואה ובריאות, בתאריך .

מאמר זה מדורג 5 כוכבים

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר שתף בגול +

רשלנות רפואית כמושג

אחד המונחים שהוא חלק בלתי נפרד מעולם הרפואה בימי עבר ובעיקר בימינו הוא: רשלנות רפואית. רשלנות רפואית היא למעשה פעולה רפואית שניתנת לפצוע או חולה, אשר משתבשת וגורמת לפגיעה חמורה או בלתי הפוכה בו. הדבר יכול לקרות או מחוסר שיקול דעת נכון של הרופא המטפל, או כתוצאה מהסתבכותו של טיפול כתוצאה מתגובה לא תקינה של הגוף אליו. בכל מקרה שבו טיפול כזה נכשל והמטופל מת או נשאר נכה זמנית או לצמיתות, עולה חשד לרשלנות והנושא נבדק על ידי הרשויות האוכפות זאת.

רשלנות רפואית והתמודדות משפטית

כל חשד בנוגע אל רשלנות רפואית דורש כמובן בדיקה וחקירה מקיפה. ישנם מקרים שבהם טיפול בחולה או פצוע מסתיים בהצלחה ויחד עם זאת, זמן קצר לאחר מכן נגרם לו נזק. במקרים כאלה החולה, הפצוע או משפחתו במידה ונפטר, ידרשו לפתוח בחקירת המקרה. גם אם לא דרשו, רשויות הבריאות עשויות לחייב את בית החולים שבו בוצעה הפרוצדורה הרפואית לחקור את המקרה ולבדוק אם הדבר נגרם אכן כתוצאה מן הטיפול. משפחות ומטופלים רבים בוחרים באופציה של תביעה משפטית מול בית החולים או הגורם הרפואי שהיה אחראי לטיפול. בחלק מן המקרים של הוכחת רשלנות רפואית, בית החולים עשוי להגיע להסדר כספי בינו לבין הנפגע, ללא משפט. במקרים אחרים מתנהל משפט שבו נפסק אם אכן מגיעים לנפגע פיצויים והאם אכן היה מדובר בסופו של דבר ברשלנות רפואית מצידו של בית החולים. בית החולים עצמו יעדיף כי כל נושא רשלנות רפואית לא ידבק אליו. ברגע שיש חשד למקרה כזה, הדבר עשוי להתפרסם בתקשורת, מה שיפגע במוניטין של בית החולים והצוות המטפל. המקרים הנפוצים ביותר של רשלנות רפואת קשורים בפרוצדורה כירורגית. מדובר בניתוחים על סוגיהם השונים שבהם יש צורך בחיתוך של הגוף או של החלקים הפנימיים שלו לצורך טיפול. לכל ניתוח יש סיכון של כישלון, גם לניתוח הפשוט ביותר. הסיכון הזה הופך לממשי כאשר הוא מתגשם ועלול לגרום לאובדן חייו של המטופל. מידי שנה שומעים על פרוצדורות כאלה שהסתבכו ועל מטופלים שנפגעו מכך ונגרמו להם שיתוקים או נכויות לכל החיים. במקרים החמורים באמת הם נפטרו.


רשלנות רפואית ותדירותה

אחד הסיבוכים הנפוצים ששומעים עליו רבות הוא מצב של מוות בלידה. מדובר במצב טרגי שבו היולדת נפטרה לאחר הלידה או במהלכה עקב סיבוכים שונים של זיהומים שנוצרים בלידה. במקרים החריגים יותר לא רק האם עשויה למות, אלא גם התינוק שנולד. מקרים של רשלנות רפואית כיום עדיין מתרחשים, בכמות פחותה יותר אמנם מן העבר. זאת בעיקר משום שהרפואה היום מתקדמת יותר והטיפול מוקפד.